insan beynindeki denge - Kuantum Düşünce Tekniği
17477
post-template-default,single,single-post,postid-17477,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

insan beynindeki denge

insan beynindeki denge

İnsanın, sağ ve sol beyin yarım küreleri ayrı fonksiyonlar görürler. Sağ yarım küre sezgiyi, güzel sanatları yönetirken; sol yarım küre zekayı ve erkeksi yanı temsil eder. Bir insanda ikisi de dengeli bir biçimde faaliyet halindedir. Bazen bu denge bir yana, bazen de öbür yana eğilim gösterir. Farklı kişilik yapılarının oluşması da böylece temin edilmiş olur.

Kadın ve erkeğin cinsiyet hormonlarında da aynı denge ve ölçü vardır. Kadınlarda çok az miktarda erkeklik hormonu, aynı şekilde erkeklerde de belli oranda kadınlık hormonu bulunur.

Böylece iki cins arasında hassas bir denge kurulmuş olur. Böylece kadın ve erkek, hem birbirinden farklı olacaklar hem de birbirini tamamlayacaklar.

İnsan bedenindeki bu denge, bizim irademizin dışında düzenlenmiştir. Bedenimiz, biyolojik sistemimizin en uygun biçimde işlemesini sağlar. Fakat insanın kendisi, eylemlerinde şöyle ya da böyle davranma iradesine sahiptir. Yani insan aklını kullanarak dengeli ve ölçülü davranıp, yaşamını en güzel şekilde sürdürebileceği gibi ölçüyü aşarak sıkın ve azaplarla da yaşayabilir.

Tıpkı bir tel cambazının tel üzerindeki hüneri ve dikkati gibi yaşarken de tam bir denge halinde olmamız gerekiyor. Alma ve verme arasındaki denge, eleştirme ve övgü arasındaki denge, öfke ile tepkisizlik arasındaki denge, kendini düşünmekle başkalarını düşünmek arasındaki denge, çalışmakla dinlenmek arasındaki denge.

 

R.Şanal