holistik öğrenme - Kuantum Düşünce Tekniği
17346
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-17346,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

holistik öğrenme

holistik (bütüncül)öğrenme nedir?

– K

işinin iç dünyasını, ailesini, sosyal çevresini, tüm bilinç düzeyleri ve öğrenme stillerini bir bütün olarak ele alır, değerlendirir. Böylelikle kalıcı öğrenme sağlayan bir sistemdir.

– Kısaca “Bütüncül Öğrenme” olarak adlandırılan bu sistem eskimiş yöntemlerle öğrenmeye harcayacağınız zamanı minimize ederken keyifli ve kalıcı öğrenmeyi sağlar.

– Sistemin özünde, bireyin kendi potansiyelini gerçekleştirmesi hedeflenmektedir.

bu sistem farklı zeka türlerini dikkate alır mı?

Bu öğrenme modeli, temsil sistemlerine bakılarak ve özel testlerden yararlanılarak kişinin yatkın olduğu zeka türünü belirler.Öğrencinin sayısal ve görsel zekası diğer zeka türlerinden daha baskınsa “Holistik Öğrenme”, kullandığı ve kullanmadığı zeka türleri arasında bir denge ve bütünlük oluşturup, her açıdan öğrenmenin gerçekleşmesini sağlar.

bu modelde tek bir teknik mi kullanılmaktadır?

Öğrenmenin yeniden yapılandırılması için dünya çapında kullanılan pek çok teknikten ve bilimsel araştırmalardan yararlanılmaktadır. Modern öğrenmeye yönelik teknikler, R.Şanal’ın yıllar süren araştırmalarından oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. Bireysel olarak uygulanan bu tekniklerle Limbik sistemin (ilkel beyin) yeniden pozitif bir şekilde yapılandırılması hedeflenmektedir.

klasik öğrenme modellerinden farkı nedir?

“Holistik Öğrenme”nin klasik öğrenme biçimlerinden farkı; bilinçle bilinçaltını, aileyle çocuğu, sağ beyinle sol beyni, bilgiyle öğrenciyi bütünleştirmesidir. Ayrıca, öğrenme sürecindeki bireyin ruhen sağlıklı ve mutlu olması sonucu çok etkiler. İşte “Holistik Öğrenme” metodu bütün bu ayrılıklara son vererek öğrenme sürecini kolay, kalıcı ve keyifli hale getirir.

bu metodun başarıya katkısı nedir?

Başarısızlığın temel nedenleri arasında;

Yetersiz ve plansız çalışma 
Yoğunlaşamama 
Sınav öncesi ve sırasında görülen kaygılar 
Aşırı beklenti 
Motivasyon eksikliği 

gibi nedenler sayılabilir.

Bireyin sınav kaygısını, telkin ve teknikler yardımı ile yok ederek başarıya olan bakış açısı değiştirilir. Kendisine olan güvenini tam olarak sağlayan bireyin, istekliliğine bağlı olarak başarı oranının gider yükseldiği gözlenmiştir. Hafıza, hızlı okuma, dikkat ve yoğunlaşma teknikleri gibi öğretilerle desteklenen öğrencilerin, sınavlarında ve ders notlarında büyük farklar yaratılır.

motivasyonu arttırmaya ve sınav kaygısına yönelik çalışmalar yapılmakta mıdır?

Gerekli zamanlarda bireysel çalışmalar ya da seminerler aracılığıyla ihtiyaca uygun çalışmalar yapılır ve bu çalışmalara velilerin de katılımı sağlanarak hedeflerin gerçekleşmesini kolaylaştırır.

bu çalışmaların hitap ettiği bir yaş kitlesi var mı?

Okul çağındaki öğrencilere ve kendisini akademik anlamda yetiştirmek isteyen herkese açık bir projedir.

 

BİZE ULAŞIN

0 (532) 171 5302